Głośniki naścienne to zazwyczaj głośniki instalacyjne. Jednak warto wiedzieć, że są w sprzedaży także głośniki naścienne, które można w wyjątkowych sytuacjach postawić na półce nieopodal sprzętu grającego.

Dużo zależy od tego, jakie są nasze wymagania i czy chcemy zainstalować dany głośnik na stałe czy też może nie mamy możliwości wiercenia dziur w ścianach. Duże znaczenie w przypadku głośników naściennych instalacyjnych ma łatwość montażu.

Niektórzy dużą uwagę zwracają na to, czy istnieje możliwość ukrycia instalacyjnych głośników naściennych, wówczas mowa o tak zwanych głośnikach niewidzialnych. Warto wiedzieć, że istnieje specjalny system o nazwie QuickFit, za pomocą którego jesteśmy w stanie zamontować głośniki naścienne w bardzo krótkim czasie i bez zbędnych problemów.

Dzięki temu systemowi nie potrzebujemy śrób, bowiem głośniki instalacyjne wyposażone są w specjalne zatrzaski. Warto wspomnieć, że demontaż tego typu głośników jest niezwykle łatwy, prosty i przyjemny.

Głośniki naścienne powinny wydawać dźwięk dobrej jakości. Powinny być niewielkich rozmiarów i dyskretne.

Rolą głośników naściennych jest zazwyczaj stworzenie tła muzycznego, a nie całej przestrzeni dźwiękowej. Z tego też powodu głośniki naścienne często montuje się na zewnątrz, wówczas należy upewnić się, że głośniki wykonane są z materiałów, które są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, nie tylko na deszcz, śnieg czy grad, ale przede wszystkim na niskie czy też wysokie temperatury.