Jak już wiemy, gramofony przeżywają aktualnie drugą młodość, ponownie trafiły do obiegu i znajdują coraz to większą grupę nabywców, którzy delektują się muzyką odsłuchiwaną z winylowych płyt.

Każdy z potencjalnych posiadaczy, planujących zakup takowego sprzętu, musi zdawać sobie sprawę, że często poza podstawowym sprzętem, w tym przypadku gramofonem, należy pomyśleć o zakupie dodatkowego osprzętu, umożliwiającego późniejsze prawidłowe jego funkcjonowanie.

Mowa tutaj o przede wszystkim o przeciwzmacniaczu gramofonowym, który jest niezbędnym w przypadku współpracy wzmacniacza z gramofonem analogowym.

Przedwzmacniacz gramofonowy to osprzęt, który jest konieczny, gdy zarówno gramofon jak i nasz wzmacniacz, pozbawione są wyjścia gramofonowego.

Spełnia wtedy funkcję, jaką jest wyrównanie charakterystyki, zgodnie z wymaganą krzywą, zwaną krzywą korekcji RIAA, która standardowo jest używaną w przypadku płyt zrobionych z winylu.

Urządzenia zwane przedwzmacniaczami gramofonowymi, możliwe są do kupienia w specjalistycznych sklepach, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych, zajmujących się handlem audiofilskim osprzętem.

Przed zakupem przedwzmacniacza należy dobrze się zastanowić, ponieważ wbrew pozorom, nie jest to zakup prosty.

Ilość urządzeń dostępnych na rynku jest bardzo duża, ich ceny wysokie a jakość, czasami pozostawia dużo do życzenia.

Należy jasno sprecyzować swoje potrzeby w tym względzie i dopasować do nich kupowany sprzęt tak, aby uzyskiwany dźwięk, był tym, czego oczekujemy, abyśmy cieszyli się z posiadanych winyli i tego, co one zawierają.

http://www.tophifi.pl/