Dość często w świecie audiofilskim spotykamy pojęcie „preamp”, które oczywiście dla osób niezainteresowanych wspomnianą tematyką, jest niezrozumiałym i obcym.

Cóż więc ono oznacza? Preamp, to nic innego jak przedwzmacniacz, czyli specjalny rodzaj wzmacniacza, do którego zadań należy wstępne wzmacnianie sygnału elektrycznego.

Wzmacnianie następuje w początkowej fazie, zanim sygnał zostanie skierowany do dalszego wzmacniania lub też obróbki.

Bardzo często w zestawach audio, przedwzmacniacz wbudowany jest razem z innymi urządzeniami, takimi jak na przykład mikrofon czy też mikser, znajdując się w tej samej obudowie.

Nierzadko jest on wyposażony w układy zajmujące się korekcją oraz kompresją dźwięku.

Przedwzmacniacze audio, które zastosowane są w szeroko dostępnych zestawach, służących do odtwarzania muzyki, za swoją sprawą, dają możliwość wyboru odpowiedniego źródła sygnału i regulowania jego poziomu, przed podaniem na układ właściwego wzmacniacza.

Pojawia się zapewne w tym momencie pytanie, po co nam przedwzmacniacz, przecież sam wzmacniacz służy do wzmocnienia dźwięku? A mianowicie, przedwzmacniacz, będąc sprzętem dodatkowym, potrafi wydobyć idealne brzmienie, podając nie tylko czyste dźwięki, ale przede wszystkim inną dynamikę i poziom głośności, nie zapominają także o przestrzenności dźwięku.

Oczywiście montaż przedwzmacniacza audio nie jest konieczny, szczególnie, że jego zakup nie należy do tanich jednakże, jeżeli jakość słuchanej muzyki ma dla nas duże znaczenie, należałoby przemyśleć wzbogacenie swojego zestawu o taki, dodatkowy osprzęt.