Sprzęt audio, nie jest zakupem tanim, jego cena zależna jest oczywiście, od jakości jaką producent oferuje i parametrów danego sprzętu. Jest to najczęściej sprzęt, z którego korzystać będziemy przez dłuższy czas, ciesząc się jego funkcjonalnościami. Dlatego też w momencie podejmowania decyzji o zakupie, stajemy przed pytaniem, jaki zestaw audio warto kupić? Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi, na zadane powyżej pytanie. Jest ona uwarunkowana tym, iż każdy z nas jest inny, każdy ma własne potrzeby i preferencje, także w kwestii sprzętu audio. Dla jednych ważny jest wygląd, dla innych funkcje, jeszcze inni preferują jakość dźwięku czy też prostotę obsługi.

Każdy będzie potrafił zaspokoić swoje potrzeby, analizując ofertę handlową dotyczącą zestawów audio. Pamiętając jednak, że sprzęt audio służy do słuchania, pierwszą zasadą, jaką należy się kierować przy wyborze zestawu audio, to jakość proponowanego dźwięku. To ona będzie stanowiła podstawowy atut w naszym mieszkaniu. W drugiej kolejności ważnym jest fakt, określenia gdzie w domowej przestrzeni dany zestaw będzie miał swoje miejsce i jakie możliwości z tego wynikają. Takowa ocena sytuacyjna, pozwoli dobrać sprzęt w taki sposób, aby uzyskać jak najlepsze efekty końcowe, w postaci pięknie nagłośnionego pomieszczenia.

Zestaw audio to odtwarzacz, amplituner oraz kolumny głośnikowe, ale elementem składowym są także i kable pozwalające na połączenie poszczególnych elementów, które będąc tylko i wyłącznie odpowiedniej jakości, nadadzą odtwarzanej muzyce pełnego i czystego brzmienia.