Jeszcze nie tak dawno, gdy co prawda komputer zagościł już na stałe w naszym życiu, większość z nas uważała odsłuchiwanie muzyki za jego pomocą, za jej profanację. Melomani, którzy doceniali jakość dźwięku i była ona dla nich ważna, preferowali klasyczny sprzęt Hi-Fi, który był synonimem ich miłości do muzyki. Jednakże czasy się zmieniają i rozwiązania technologiczne także.

Na dzień dzisiejszy komputer, ze wszelkimi dostępnymi dodatkami, stanowić zaczął ciekawą alternatywę dla sprzętów Hi-Fi, stanowiąc jednocześnie bardzo dobre źródło dźwięku, przekonując do tej właśnie formy odtwarzania muzyki większą rzeszę słuchaczy. Komputer sam w sobie pozwala na gromadzenie bardzo wielu informacji, także tych dźwiękowych. Pozwala także, po przez wykorzystanie odpowiednich kabli, karty dźwiękowej i przetworników, na odtwarzanie muzyki w bardzo dobrej jakości.

Oczywiście nie wszystkie dodatki pozwalają na uzyskanie tego, o co chodzi w odsłuchiwaniu muzyki, jednakże ich montaż, czy to w wersji pojedynczej czy też, jako komplet wyposażenia wewnętrznego komputera, stanowić może o wysokiej jakości dźwięku Hi-Fi. Pamiętajmy jednakże zawsze o tym, iż dobrze wyposażony komputer, wzbogacony o wspomniane elementy lub też pojedyncze produkty, czasami może dawać możliwość uzyskania lepszych walorów jakościowych aniżeli domowy sprzęt Hi-Fi, przy jednoczesnym gromadzeniu bardzo dużej ilości plików muzycznych. Może okazać się rozwiązaniem nie tylko praktyczniejszym, ale także i ciekawszym.