Radio cyfrowe DAB to skutek procesu jakim jest cyfryzacja radia. Jest to najnowsza technologia, która ma niebagatelny wpływ na poprawę jakości dźwięku. Radio cyfrowe DAB emituje dźwięk cyfrowy.

Polskie Radio na swojej stronie internetowej twierdzi, że jest prekursorem jeśli chodzi o cyfryzację radiofonii właśnie. Mówi się o tym, że radio cyfrowe DAB jest bardziej funkcjonalne w obsłudze w porównaniu do radioodbiorników tradycyjnych. Bowiem od teraz nasze ulubione stacje muzyczne możemy wyszukiwać po ich nazwach, a nie jak do tej pory po częstotliwościach, co było dość dużym utrudnieniem dla wszystkich słuchaczy radiostacji.

Często podkreśla się też, że użytkownik radia cyfrowego DAB ma szersze możliwości jeśli chodzi o wybór stacji radiowych. Radio cyfrowe DAB zapewnia ponadto swoim użytkownikom, a więc zapalonym radiosłuchaczom dźwięk w najczystszej postaci, bez żadnych szmerów i zakłóceń, które były często skutkiem ubocznym słuchania radia tradycyjnego. Korzystając z tego radia cyfrowego, jesteśmy w stanie na długi czas przed zaplanować odsłuchiwanie danej audycji czy też sporządzać nagrania danego programu muzycznego.

Radio cyfrowe DAB daje nam możliwości ponadto przesyłania różnego rodzaju materiałów, w tym przykładowo tekstów czy obrazów. Cyfryzacja niewątpliwie zrewolucjonizowała nie tylko rynek mediów tradycyjnych, ale także ma bardzo duży wpływ na rynek sprzętu myzycznego. Tradycyjne radio stało się nowoczesnym źródłem czystego dźwięku.