amplituner to urządzenie, które składa się z elektroakustycznego wzmacniacza i odbiornika radiowego. Jest to urządzenie, które wchodzi w skład każdego standardowego zestawu muzycznego. Często w amplitunerach wysokiej jakości odtwarzacz radiowy i wzmacniacz rodziela się po to, by urządzenia te wzajemnie nie zakłócały swojej pracy. Standardowy amplituner składa się przede wszystkim z tunera, dekodera audio, wzmacniacza, szeregu wejść i wyjść, a także zespołu zasilaczy. Do amplitunera mamy możliwość podłączenia innych urządzeń muzycznych, które stanowią odrębne źródło dźwięku, przykładowo: magnetofon, gramofon czy też odtwarzacz CD.

Możemy oczywiście podłączyć do amplitunera również zespół głośników czy też urządzenia, których dodatkową funkcją jest zapisywanie dźwięku. Często amplitunery porównywane są przez specjalistów do innych sprzętów, których zadaniem jest odtwarzanie dźwięku wysokiej jakości, a w szczególności powstają zestawienia amplitunerów i domowego sprzętu hi-fi. Amplitunery z funkcjami sieciowymi wypadają lepiej w tych zestawieniach, bowiem w ich przypadku możemy odtwarzać dźwięki bezpośrednio z Internetu. Ta funkcja jest niezwykle cenna w czasach, w których przyszło nam żyć, kiedy Internet jest wszechobecny. Obecnie każdy produkowany amplituner powinien być wyposażony w funkcję sieciową.

Producenci sprzętu tego typu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy cenią sobie nie tylko dźwięk dobrej jakości, ale także łatwy dostęp do muzyki.