Amplituner to urządzenie, które stanowi połączenie elektroakustycznego wzmacniacza oraz odbiornika radiowego. Często bywa także, że sprzęt ma wspólne zasilanie. W budowie standardowego ampitunera możemy wyróżnić kilka elementów, co sprawia, że amplituner będzie dobrze spełniał swoje funkcje.

Najważniejszą częścią amplitunera jest analogowy tuner, analogowe, a także cyfrowe wejścia i wyjścia. Kolejnymi elementami składowymi amplitunera jest dekoder audio, a także wspomniany wcześniej elektroakustyczny wzmacniacz. Za regulacje głośności i barwy dźwięku odpowiada przedwzmacniacz napięciowy.

Często mówi się też o equalizerze, który nie jest obligatoryjną częścią składową amplitunera. Equalizer to korektor graficzny. Nie należy zapominać oczywiście o wzmacniaczu mocy, który często nazywany jest wzmacniaczem końcowym, który wyposażony jest w zabezpieczenia i gniazda przeznaczone dla zestawów głośnikowych.

Warto także wspomnieć o zespole zasilaczy dla tunera, przedwzmacniacza i wzmacniaca. Każdy prosty zestaw muzyczny powinien zawierać standardowy amplituner. Jeszcze do niedawna domowe hi- fi było marzeniem niejednego Polaka.

Dziś tego typu zestawy nie są nowością i znajdują się w większości domów. Warto wiedzieć, że zestaw hi fi służy przede wszystkim do słuchania muzyki. Jeśli zaś częściej oglądasz filmy niż słuchasz muzyki, wówczas najlepszą opcją jest kupno kina domowego.

Specjaliści twierdzą, że producentom do tej pory nie udało stworzyć się sprzętu, który łącznie spełniałby te dwie funkcje.